Blog

Centrum Motoryzacyjne "Nowe Miasto"
CENTRUM MOTORYZACYJNE
"NOWE MIASTO"

09-120 Nowe Miasto, ul. Ludowa 15 a, mazowieckie
tel. 503 360 406, e-mail: skpnowemiasto@wp.pl
NIP 5671212766

Przejdź do treści

"Jak wygląda przegląd pojazdu?"

Opublikowany przez w Przeglady ·
Jak wygląda przegląd pojazdu?
 

Obowiązkowa, coroczna diagnoza stanu technicznego samochodu to zmora wielu kierowców. Przegapienie terminu wbicia kolejnej pieczątki do dowodu rejestracyjnego może mieć fatalne skutki. Po pierwsze, w przypadku kontroli dowód może zostać zatrzymany przez policję, a po drugie, w razie stłuczki, mogą wystąpić trudności z uzyskaniem odszkodowania. Właściciele – szczególnie starszych samochodów – obawiają się wyniku badania technicznego oraz kosztów związanych z naprawieniem usterki i ponownym wykonaniem badania.
Czas więc rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się, jak wygląda przegląd pojazdu oraz co zrobić, aby przejść go bez problemu i zbędnego stresu.

Przegląd auta krok po kroku
Badanie techniczne wykonuje się obowiązkowo co roku w przypadku samochodów starszych niż trzy lata. W przypadku nowych pojazdów pierwszy przegląd wykonuje się nie później, niż po trzech latach od daty pierwszej rejestracji. Samochody wyposażone w instalację LPG muszą przechodzić przegląd co roku, bez względu na swój wiek.

Badanie techniczne przeprowadzamy w stacji kontroli pojazdów (podstawowej lub okręgowej). Cała procedura zajmie około 15-25 minut. Przypominamy, że każde dopuszczone do ruchu auto musi posiadać ważny przegląd techniczny. Brak przeglądu grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz grzywną w wysokości 500 zł.

Pierwszym etapem po przyjeździe do stacji kontroli pojazdów jest identyfikacja – diagnosta sprawdza numer VIN i porównuje jego zgodność z tym podanym w dowodzie rejestracyjnym. Drugim etapem są oględziny, czyli ogólne sprawdzenie auta pod kątem bezpieczeństwa, jak również ochrony środowiska (emisja spalin). Diagnosta ogląda samochód ustawiony na kanale, dzięki czemu może dokładnie obejrzeć także podwozie, elementy zawieszenia itp. Specjalne urządzenia i przyrządy pomagają mu w precyzyjnej ocenie poszczególnych elementów mechanicznych.

Co sprawdza diagnosta? Ocenie podlegają: układ kierowniczy, układ hamulcowy, układ wydechowy, oświetlenie, elementy nadwozia, zawieszenie, praca silnika, elementy bezpieczeństwa, stan ogumienia, a także obowiązkowe elementy wyposażenia, takie jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy itp.

Podczas przeprowadzania przeglądu diagnosta rozpozna usterki, które może podzielić na: stwarzające zagrożenie, ważne oraz drobne. Właściciel pojazdu zostanie poinformowany o wszystkich. W przypadku drobnych usterek diagnosta dopuści pojazd do ruchu. Natomiast usterki istotne i stwarzające zagrożenie nie pozwalają na pozytywny wynik badania. Właściciel zostaje zobowiązany do naprawy awarii i dopiero wtedy może udać się na ponowny przegląd.

Przypominamy, że od końca 2017 roku za przegląd płacimy przed wjazdem na kanał. Obecnie badanie techniczne samochodu osobowego kosztuje 126 zł, natomiast samochodu wyposażonego w instalację LPG – 162 zł.
Ważne! Informacja na temat przeglądu twojego samochodu, zawierająca datę, wynik oraz adnotację o ewentualnym przerwaniu badania, wprowadzana jest przez diagnostę do CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Pamiętaj, że po upływie ważności przeglądu twój samochód traci prawo do poruszania się po drogach. W przypadku negatywnego wyniku badania otrzymasz zaświadczenie z terminem 14 dni na naprawę i ponowne stawienie się w stacji diagnostycznej.

Jak przejść przegląd?
Przede wszystkim rekomendujemy, aby nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę, lecz odpowiednio się do niego przygotować. Warto odwiedzić warsztat mechaniczny i poprosić o skontrolowanie auta, a wszelkie rozpoznane usterki usunąć jeszcze przed przeglądem.

Jakie są najczęstsze grzechy polskich kierowców? To często m.in. jazda na zużytych oponach, zlekceważone oznaki zużycia elementów zawieszenia, nieprawidłowo działający hamulec awaryjny, wycieki płynów czy dymienie z układu wydechowego (świadczące przeważnie o skrajnie wyeksploatowanym silniku).

Im starszy samochód, tym niestety może być więcej trudności z przejściem badania technicznego. Jednak praktyka dowodzi, że zadbane od strony mechanicznej samochody przechodzą przeglądy bez problemów. Pamiętajmy, że badanie techniczne ma służyć poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach, dlatego należy traktować je poważnie.Brak komentarzy

ADRES:

ul. Ludowa 15 a
09-120 Nowe Miasto

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00
​​Sobota: 8:00 - 14:00
TELEFONY:
E-mail: skpnowemiasto@wp.pl
Sklep - 603047174
Stacja kontroli - 503360406
Warsztat - 605576637
Wróć do spisu treści